KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14314101
*
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 19:42:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 16:12:49
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50
*
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/11 16:12:49 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk mÃ¥lare född i Järna, Sörmland 1906.Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50